Rodinný dům Okrouhlo

Návrh a stavba: 
Pdf ke stažení/odkaz: 
Download
pdf
 
Odkaz
FB, PiniT, Tweet, email 
 
 

Enseble c-est tout, rodinný dům Okrouhlo

Investor: Soukromá osoba
Autor návrhu: Libor Přeček
Spolupráce: Martin Kollár
Rok dokončení: 2014

Zadavatelem tohoto domu je lékařka, přivádí děti na svět. Je to lékařka s mezinárodní reputací, světoběžník a tak se jí i děti rozutekly do světa. Žijí a pracují v Anglii.
Když přišla paní poprvé řekla, že chce postavit dům na penzi, až zavře praxi. "Pane architekte, jen já a pes...a dvakrát do roka za mnou přijedou všechna vnoučata. Viděl jste ten film Enseble c-est tout?
Všichni dohromady, to je vše." A pak ještě paní dodala, že se stará o svou letitou nemohoucí matku. Tedy zadání na bungalow, stavební pozemek na svahu s orientací k jihu.  
Řešení jsme nakonec navrhli maximálně bezbariérové, a to přestože je dům uspořádán na čtyřech výškových úrovních uspořádaných po půlpatrech.
Hlavní obytná část domu je bezbariérová, včetně ložnic na západní straně domu (první úroveň). Na lůžko připoutanou matku zadavatelky jsme umístili na nejspodnější části domu s výhledem do zahrady a samostatným přístupem. Celý den zde svítí slunce a je zde i optický kontakt se zahradou. Obytnou místnost pro vnoučata jsme navrhli ve zvýšené části domu (druhá úroveň), je zde šatna s koupelnou, spaní na patře přístupné po žebříku (třetí úroveň). Většinu roku, kdy je zde neobydleno, slouží pro cvičení jógy majitelky. Z této místnosti je i výhled do krajiny, který obytná část domu v kontaktu se zahradou neumožňuje.
Objekt je navržen jako energeticky nezávislý dům s možností ostrovního systému. Střecha je pultová, orientovaná k jihu a skloněná v optimálním úhlu pro umístění fotovoltaických panelů.